Zámecký pivovar Frýdlant

Záchrana Zámeckého pivovaru Frýdlant započala vyklízením zdevastovaných budov a základní záchrannou opravou střech v roce 2010. Následně v letech 2010–2014 byla opravena budova č.p. 4073, kde v roce 2014 vznikla škola sládků a minipivovar s ročním výstavem 1200 hektolitrů piva. Záchrana areálu postupně pokračuje i opravami ve vedlejších budovách.Zachovává se tak českékulturní dědictví nejen v podobě cenných industriálních budov, ale díky škole také nehmotných statků, které představuje předávání znalostí generace sládků vyučených v pivovarech pod mistry řemesla z dob první republiky…

Vaření piva ve Frýdlantu je poprvé zmiňováno roku 1381 a zřejmě od 16. století pak místní vrchnostenský pivovar stál na stejném místě, jako dnešní provoz. Léta rozvoje a přestaveb skončila roku 1949, kdy byla v pivovaře uvařena poslední várka. Následující desetiletí byl jeho areál nevhodně a nedostatečně využíván jako sklad sýrů a zeleniny s čímž souvisela i jeho zanedbaná údržba.

Od června 2014 mají zájemci možnost ochutnávat v blízkém i vzdálenějším okolí pivovaru pivo Albrecht vařené v obnoveném Zámeckém pivovaru Frýdlant.

Dej bůh štěstí!

 

Příběh frýdlantského pivovaru ve fotografiích

Zdroje fotografií: Archiv Zámeckého pivovaru Frýdlant, Marek Vávra a Petr Bíma.