Třetí etapu archeologického výzkumu v Zámeckém pivovaru Frýdlant zahájili v těchto dnech archeologové nálezem historického groše. „Opravdu jsme to neměli připravené, ale archeolog Petr Brestovanský ho skutečně našel, když jsem provázel po pivovaru libereckého primátora Tibora Batthyányho a poslankyni Janu Pastuchovou, kteří si obnovu pivovaru přijeli prohlédnout,“ usmívá se majitel pivovaru a kandidát na senátora Marek Vávra.

Nalezená mince je čtvrt krejcar z roku 1816, který byl nalezen vedle barokního kanálu, což podle archeologů potvrzuje archivní dokumenty o modernizaci pivovaru v počátku 19. století.

„Vytratil ho zřejmě stavební dělník budující tento odvodňovací kanál. Jednalo se o nejmenší mosaznou minci, za kterou se dal tehdy pořídit krajíc chleba, půl vejce či jeden ořech nebo švestka. V dnešních  cenách by to byla asi jedna koruna. Pro představu, máz piva stál v té době osm krejcarů,“ informuje Petr Brestovanský.

Archeologové se vrátili do pivovaru, aby dohlíželi již na další etapu obnovy pivovaru, jehož historie sahá až do 14. století.

„Od počátku jsem k pivovaru přistupoval jako k památkově chráněnému objektu. Na střechu jsme vrátili původní krytinu – břidlici, ponechali jsme i původní kamenné podlahy včetně historických kantýřů nesoucích původní dubové sudy, stojí to hodně úsilí, ale v pivovaru je tak nyní zachováno maximum z původních řemeslných prvků.“

Majitel pivovaru i upozornil na drobnou raritu: „Během rekonstrukce jsem objevil historické ,graffiti‘, což byl na zeď načmáraný plán přestavby. Možná šlo o produkt zanícené pracovní diskuse dodavatele s investorem, protože na náčrtku je přeškrtnuta část, která je ve finální projektové dokumentaci opravdu zakreslena.“

ZDROJ: freedlantsko.eu